Składanie wniosków urlopowych w aplikacji FreeQuest

FreeQuest Kodeks pracy

Maria Danel-Hryniewicz | 5 minut czytania

Skuteczne zarządzanie czasem staje się kluczowym elementem sukcesu zarówno dla pracodawców, jak i pracowników. Dawniej udzielenie urlopu wypoczynkowego wymagało fizycznego dostarczenia wniosków do działu kadrowego. Obecnie wiele firm korzysta z aplikacji takich jak FreeQuest, które pozwalają na złożenie wniosku na dowolnym urządzeniu i o dowolnej porze, bez konieczności wychodzenia z domu. Zastanawiasz się jak wygląda proces wnioskowania i udzielenie urlopu w aplikacji FreeQuest? Poniżej znajdziesz krótką instrukcję, dzięki której przekonasz się, że to zaledwie kilka kliknięć.

Czy trzeba pisać podanie o urlop?

Każdy pracownik zatrudniony w oparciu o umowę o pracę ma prawo do urlopu wypoczynkowego, zgodnie z przepisami zawartymi w kodeksie pracy. To, w jakiej formie ma zostać dostarczony i jak ma być sporządzony wniosek o urlop wypoczynkowy, określa pracodawca. Wniosek urlopowy, przygotowany pisemnie, bądź wysłany do pracodawcy za pośrednictwem aplikacji, stanowi podstawę udzielenia urlopu. Wnioski o urlop wypoczynkowy muszą zostać złożone z odpowiednim wyprzedzeniem, ustalonym w zakładzie pracy. Udzielenie urlopu wypoczynkowego zazwyczaj jest formalnością, jednak w sytuacjach uzasadnionych, pracodawca ma prawo odmówić.

Złożenie wniosku o urlop wypoczynkowy w aplikacji FreeQuest

Składanie wniosku o urlop wypoczonkowy w aplikacji FreeQuest zostało zaprojektowane tak, aby każdy pracownik, niezależnie od swojego doświadczenia z aplikacjami mobilnymi czy systemami zarządzania, mógł łatwo złożyć swój wniosek. Proces ten składa się z kilku prostych kroków:

 • Otwórz aplikację FreeQuest na swoim urządzeniu
  Aby skorzystać z FreeQuesta na telefonie, pobierz aplikację mobilną ze sklepu Play Store lub AppStore. Jeżeli korzystasz z komputera, przejdź do strony https://manage.freequest.pl i zaloguj się do swojego konta. Teraz możesz wypełnić wniosek o urlop wypoczynkowy.
 • Przejdź do widoku formularza wniosku
  Aby złożyć wniosek o urlop wypoczynkowy, po otwarciu aplikacji webowej kliknij przycisk ,,Nowy wniosek” znajdujący się w panelu bocznym po lewej stronie. Jeżeli korzystasz z aplikacji mobilnej, kliknij w czerwony przycisk z plusem, znajdujący się w nawigacji dolnej.
 • Określ, na jakie dni chcesz zgłosić urlop wypoczynkowy
  Zaznacz w kalendarzu termin urlopu lub zakres dat, na które zgłaszasz wniosek o urlop wypoczynkowy. Zakres zaznaczonych dni urlopu wypoczynkowego obejmuje weekend? Bez obaw, tylko dni robocze będą brane pod uwagę przy zliczaniu zgłaszanych dni.
  Po ustaleniu dni, na które składasz wniosek o urlop wypoczynkowy, pojawia się kolejne pole z podliczonymi dniami, o które wnioskujesz. Znajduje się tu również informacja, ile dni urlopu wypoczynkowego pozostało Ci na ten rok kalendarzowy. Dni te określone są przez kodeks pracy i zależne są od rodzaju Twojej umowy. Warto wspomnieć, że niewykorzystany urlop wypoczynkowy przechodzi na kolejny rok.
 • Dodaj komentarz
  Jeśli chcesz, możesz opcjonalnie dodać komentarz do swojego wniosku. Może to być krótkie wyjaśnienie, dlaczego składasz wniosek urlopowy lub inne istotne informacje dla osoby odpowiedzialnej za jego rozpatrzenie
 • I to już, wszystko gotowe!
  Kliknij przycisk „Wyślij”, aby wniosek został przekazany do Twojego managera. Jak widzisz, wzór wniosku w aplikacji FreeQuest jest maksymalnie prosty, a miejsce sporządzenia wniosku całkowicie zależne od Ciebie. Treści wniosku takie jak: dane pracodawcy czy dane pracownika nie są wymagane, ponieważ są one już w aplikacji. Podpis pracownika wyrażany jest poprzez wysłanie zgłoszenia, a podpis pracodawcy poprzez jego zaakceptowanie.

Udzielenie urlopu wypoczynkowego

Wnioski pracowników wysyłane są do Liderów Zespołów. Zostają oni poinformowani o nowym zgłoszeniu poprzez powiadomienie w aplikacji oraz wiadomość email. Wiadomość zawiera wszystkie niezbędne informacje, takie jak termin czy liczba zgłoszonych dni. Aby zaakceptować wniosek urlopowy, wystarczy, że Lider Zespołu kliknie przycisk ,,Zaakceptuj”, a pracownik zostanie poinformowany o rozpatrzeniu zgłoszenia.

Wnioskuj o urlop w kilka kliknięć!

A new level of requesting and managing leave

Poznaj FreeQuesta

Zarządzanie urlopami i inne funkcjonalności aplikacji FreeQuest

Aplikacja FreeQuest umożliwia wygodne zarządzanie wnioskami pracowników, zarówno tymi o urlop wypoczynkowy, jak i pracę zdalną. Dzięki niej, proces składania wniosków o urlop wypoczynkowy staje się szybki i łatwy, co pozwala zaoszczędzić czas oraz zminimalizować ryzyko błędów.

Dla Pracodawcy

Jako pracodawca możesz skonfigurować aplikację tak, by w pełni pasowała do polityki Twojej firmy. Oto kilka funkcji, dostępnych dla Administratora:

 • Ustalanie dni wolnych i świąt obowiązujących w firmie
  Masz możliwość importowania świąt państwowych oraz dodawania dni wolnych obchodzonych tylko w Twojej firmie.
 • Dodawanie typów wniosków obowiązujących w firmie
  Dostosuj dostępne typy zgłoszeń, takich jak urlop wypoczynkowy oraz twórz nowe korzystając z konfiguratora. Wzór wniosku zawiera wszystkie wymagane pola.
 • Personalizacja liczby dni przysługujących w ramach wniosku
  Dostosuj liczbę dni urlopowych przysługujących pracownikom w ramach poszczególnych typów urlopów, uwzględniając wymiar urlopu wypoczynkowego przysługującego danemu pracownikowi.
 • Generowanie raportów o zgłoszonych urlopach
  Wygeneruj raporty zawierające informacje o zgłoszonych urlopach, takie jak liczba dni urlopowych, typ wniosku czy data jego zgłoszenia. Pobranie raportu ułatwi Ci analizę oraz archiwizację danych związanych z urlopami w firmie.

Dla Managera Zatwierdzającego

Zarządzanie planem urlopów, monitorowanie dostępności pracowników oraz planowanie zasobów ludzkich będzie dużo prostsze dzięki przejrzystemu interfejsowi i funkcjom aplikacji. Oto główne funkcje, które ułatwią Ci to zadanie:

 • Akcpetacja urlopów pracowników
  Pierwszą rzeczą, którą zobaczysz po otwarciu aplikacji, będzie lista urlopów zgłoszonych przez Twoich pracowników. Wystarczy jedno kliknięcie, by zaakcpetować lub odrzucić wniosek o urlop wypoczynkowy lub inny zgłoszony przez pracownika. W Twojej firmie obowiązuje plan urlopów? W zaledwie jedno kliknięcie możesz wyświetlić profil pracownika i sprawdzić na jakie dni w tym roku zostały zgłoszone przez niego wnioski.
 • Monitorowanie obecności i pracy zdalnej
  Możesz sprawdzać, kto jest aktualnie w pracy, kto korzysta z urlopu oraz kto pracuje zdalnie. Masz możliwość monitorowania aktywności swojego zespołu, co ułatwia lepsze zarządzanie projektami i terminami.
 • Powiadomienia e-mailowe
  Możesz włączyć powiadomienia e-mailowe o nowych wnioskach o urlop oraz innych istotnych informacjach dotyczących zespołu.

Dla Członka Zespołu

Czasy, gdy pisemny wniosek musiał być dostarczony do pracodawcy odchodzą w niepamięć. Pracownicy ceniący sobie łatwość i szybkość działania znajdą w FreeQuescie idealne rozwiązanie do wnioskowania o urlop. Proces jest maksymalnie uproszczony – wystarczy wybrać odpowiednią opcję w aplikacji, określić wymiar urlopu oraz daty, na które wniosek ma być złożony. Wszystkie dane osoby składającej wniosek oraz dane firmy są automatycznie uzupełniane, co znacząco przyspiesza cały proces. Oto główne funkcje dostępne dla Członka Zespołu:

 • Składanie zgłoszeń o urlop wypoczynkowy.
  Łatwo składasz wnioski o urlop wypoczynkowy i nie tylko poprzez aplikację, wybierając typ oraz wypełniając prosty wzór wniosku. Masz możliwość sprawdzenia statusu swoich zgłoszeń oraz historii urlopów, co pozwala na lepsze planowanie czasu wolnego.
 • Monitorowanie obecności i pracy zdalnej.
  Masz dostęp do informacji o tym, kto jest w pracy, kto korzysta z urlopu oraz kto pracuje zdalnie, co ułatwia planowanie współpracy z innymi członkami zespołu.
 • Powiadomienia e-mailowe
  Otrzymujesz powiadomienia e-mailowe o akceptacji lub odrzuceniu wniosków, przez Lidera Twojego zespołu.  

Podsumowanie

Podsumowując, aplikacja FreeQuest stanowi doskonałe narzędzie dla każdej organizacji, która poszukuje skutecznego i efektywnego sposobu zarządzania czasem pracy oraz urlopami. Dzięki prostemu interfejsowi użytkownika oraz kompleksowym funkcjom, FreeQuest pozwala na optymalizację procesów związanych z zarządzaniem personelem, co przekłada się na wzrost efektywności i wydajności pracy całej organizacji.